2013 - Diecezjalny Turniej Piłki Nożnej - nasi górą!

„W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem…”. 

2 Tm 4.6

W sobotę 11 maja br. o godz. 10.00 został rozegrany Finał Mistrzostw Piłki Nożnej Halowej Służby Liturgicznej Diecezji Legnickiej w hali sportowej im. Dolnośląskich Olimpijczyków przy ul. Lotniczej w Legnicy. W rywalizacji wzięło udział 12 drużyn z różnych miejscowości naszej diecezji. Aby zakwalifikować się do finału, drużyny musiały przejść przez kolejne stopnie rozgrywek: dekanalne, rejonowe, aby w konsekwencji spotkać się w finale.

Na początku turnieju została odprawiona uroczysta Msza św. w parafii św. Tadeusza Apostoła w Legnicy pod przewodnictwem Ks. Przemysława Durkalca, Diecezjalnego Duszpasterza Służby Liturgicznej. W krótkim wygłoszonym kazaniu Ks. Przemysław nawiązał do wątków ewangelicznych liturgii słowa, zachęcił ministrantów i lektorów do właściwej, dobrej i sprawiedliwej rywalizacji w stylu „fair play” oraz ukazał wartość całego turnieju jako nadrzędnej formy integracji różnych wspólnot parafialnych naszej diecezji.  

Po zakończonej Eucharystii, już na hali sportowej, odbyło się losowanie wytypowanych drużyn. Każda drużyna rozegrała po cztery mecze trwające 10 min. Dominowała atmosfera sportowa popierana przez owacyjne okrzyki zebranych kibiców zagrzewających do walki. Turniej przebiegał spokojnie i skończył się rozdaniem pamiątkowych pucharów oraz dyplomów. Najlepsze drużyny oprócz okazałych pucharów otrzymały profesjonalną piłkę nożną, która posłuży do dalszych systematycznych treningów.

Pragniemy podziękować wszystkim za udział. W sposób szczególny dziękujemy Ks. Przemysławowi za bardzo dobrą organizację, zaangażowanym księżom i rodzicom za okazałą modlitwę, pomoc i obecność. Cały turniej nie odbyłby się, gdyby nie obecność ministrantów i lektorów. Dlatego słowa uznania kierujemy nade wszystko do uczestników i dziękujemy im za dobre, kulturalne i nienaganne zachowanie. A oto następujące wyniki uplasowanych drużyn:

Szkoła Podstawowa:

 1. Parafia pw. św. Tadeusza Apostoła w Legnicy
 2. Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie
 3. Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze
 4. Parafia pw. św. Maksymiliana M. Kolbego w Lubinie

Gimnazjum:

 1. Parafia pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu
 2. Parafia pw. św. Tadeusza Apostoła w Legnicy
 3. Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach
 4. Parafia pw. św. Jadwigi w Gryfowie Śląskim

Szkoła Ponadgimnazjalna:

 1. Parafia pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Bolesławcu
 2. Parafia pw. św. Michała Archanioła w Polkowicach
 3. Parafia pw. św. Ap. Piotra i Pawła  w Chojnowie
 4. Parafia pw. św. Maksymiliana M. Kolbego w Szklarskiej Porębie

Niech ponadczasowe słowa św. Pawła „w dobrych zawodach wystąpiłem…” zachęcą młodych chłopców do owocnego przygotowania się na kolejny, takiego formatu, turniej piłki nożnej już za rok. Czekamy z niecierpliwością! I nie liczy się tylko wygrana, ale już samo uczestnictwo jest w pewnym  sensie zaszczytem i dowartościowaniem uczestnika rozgrywek. A może z tych chłopców po pewnym czasie wyrośnie „jakiś” nowy Lewandowski, Messi czy Ronaldo? Miejmy taką nadzieje!

Ks. Wiesław Złotek - opiekun ministrantów

zdjęcia: Agnieszka Lewera